News : Drága lehet a telefonbetyárkodás |
Drága lehet a telefonbetyárkodás
forrás tv2.hu 2005.08.21. 21:41
Rossz vicc a bombariadó, és a rendőrség nem tréfál: számláz 100 ezer forinttól a csillagos égig - ha kell, a szülőknek
Csak a tűzoltóság évente 4000 alkalommal, azaz naponta több mint tízszer vonul ki teljes felszerelésben teljesen feleslegesen. Hasonló a helyzet a rendőrségnél, a mentőknél, a katasztrófavédelemnél, őket is sok száz esetben ugráltatják unatkozó gyerekek és vicces kedvű kamaszok.
A rendőrség azonban megelégelte a téves riasztásokkal járó több milliós veszteséget, ezért ha megtalálják az elkövetőt, kiszámlázzák a bírságot, akár szülők nevére is. "Jó napot kívánok Jon Sztrabolopolusz vagyok…” Az Aktív embere egy görög utazási iroda munkatársának adta ki magát, persze csak a felvétel kedvéért. A szenvedő alanynak azt magyarázta, hogy a repülőn hazafelé, leette a drága üléshuzatot, amivel megkárosította a légitársaságot, vagyis fizetnie kell…
"Vitatkozhatunk a végtelenségig, esetleg még a telefonszámlát is az ön számlája írjuk…” A vonal másik végén: ”Figyeljen ide, engem ne fenyegessen, én nem tettem kárt a gépben …ezt bebizonyítani a maguk dolga. Kitartok amellett, hogy semmilyen kárt nem tettem a rohadt repülőjükön…”
Telefonbetyárkodás profi módra, viccből, következmények nélkül. Nemrégiben Bombariadó volt a Parlamentben és a Nyugatiban is, a főszereplők fiatalkorú gyerekek voltak:
Egy 14 éves tököli lány - 16 éves fiú ismerőse biztatására - fenyegetőzött azzal, hogy bomba robban a Parlamentben. Persze kiderült, hogy a fenyegetés megalapozatlan volt. Egy 10 éves kisfiú fenyegetése miatt kellett kiüríteni a Nyugati pályaudvart. A nyomozók közveszéllyel fenyegetés miatt indították meg az eljárást, amelynek eredményeképpen vácdukai otthonában elfogták a kisfiút.
Azóta már szabadlábon van, ám a több százezer forintos költségeket szüleinek kell kifizetnie. Elindult az Aktív stábja is megkeresni a csintalan kisfiút, hogy megkérdezzék, vajon mi motiválta.
Mindössze annyit sikerült kideríteni, hogy otthonról telefonált, és a nagyi neveli, mert a szülei nem tudnak vele foglalkozni. Így valószínűleg a 300 ezer forintos büntetést is - ahogyan kell - a nagyira ruházzák, csak nehogy telefonon közöljék vele, mert lehet, hogy nem hiszi el.
"A legnagyobb probléma a vaklármában az, hogy kicibálnak minket, és esetleg máshol szükség lehet ránk…” - mondta Tóth István tűzoltó törzsőrmester.
Persze, mert amíg ők ácsorognak mondjuk a Nyugati pályaudvarnál, értelemszerűen nem tudnak segíteni mondjuk egy súlyos balesetben. Ebben az évben összesen 32 189 alkalommal vonultak ki, ebből 4000 hívásra feleslegesen - részben unatkozó gyerekek miatt.
"Egy gyerek nem fogja fel, milyen következményei vannak a téves riasztásoknak, tetszik neki a kék lámpa, ő azt látja, hogy jó kis buli, és nem becsüli fel a következményeket” - mondta Szentes György, az Országos Katasztrófavédelmi Szolgálat helyettes szóvivője. A következmény elég busás, 100 ezer forinttól a csillagos égig. A rendőrség megelégelte a téves riasztásokkal járó anyagi veszteséget, ezért a riasztás után nyomoz és számláz a gyanútlan szülőknek.
|